SZUKAJ:
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona."- mawiał Albert Einstein. To właśnie z myślą o pielęgnowaniu wyobraźni najmłodszych, zespół Wejherowskiego Centrum Kultury zrealizował słuchowisko "Złote serce". Audycja powstała na podstawie tekstu Adama Szulca, koordynacją artystyczną zajął się Sebastian Niewola, a w poszczególne postaci wcielili się pracownicy Wejherowskiego Centrum Kultury.

Słuchowiska dawniej cieszyły się olbrzymią popularnością. Wystarczy wspomnieć emitowane na antenie Programu 1 Polskiego Radia losy Matysiaków, czy historię społeczności fikcyjnej miejscowości - "W Jezioranach". W audycjach tych często występowali wspaniali aktorzy, a stworzone ich głosem kreacje przyciągały uwagę zarówno wśród dorosłych, jak i tych najmłodszych słuchaczy.

Dziś dzieci coraz częściej zasiadają przed ekranem telefonu, komputera, czy tabletu i wpatrują się w pojawiające się na nich obrazy. Niewiele pozostawia to miejsca wyobraźni, która jest niezwykle ważna w rozwoju młodych ludzi. Coraz częściej maluchy nawet nie koncentrują uwagi na tym, co oglądają, tylko bezmyślnie przesuwają rączką po ekranie. - mówi Adam Szulc - autor tekstu słuchowiska i kierownik działu promocji i marketingu Wejherowskiego Centrum Kultury.

Kiedy jednak dziecko jest w stanie wysłuchać jakiejś opowieści, a nie od razu ją widzieć - rozwijają się w mózgu zupełnie inne połączenia.

Świat obrazkowy dokonuje bowiem bardzo dużych uproszczeń. Jeśli od najmłodszych lat zadbamy o to, żeby dziecko potrafiło skupić się na słuchaniu - sprawimy, że znacznie lepiej będzie ono radziło sobie później w szkole. Wszystko dlatego, że będzie potrafiło słuchać. Pobudzi własną wyobraźnię - poprzez słowo, które do niego dociera, a nie poprzez obraz, który wszelką potrzebę wyobrażania sobie czegokolwiek - zabija.

Święta to dla wielu magiczny czas, który pozwala zatrzymać się w codziennym biegu i poświęcić czas na rodzinne słuchanie!

Ostatnie tygodnie w Filharmonii Kaszubskiej niestety upływają w odseparowaniu od widzów. Skłonił on niezwykle kreatywny zespół do poszukiwania całkiem innej, ciekawej formy prezentu dla mieszkańców Wejherowa. Takiego upominku, który będzie mógł podarować, mimo zamknięcia Filharmonii.

Pomysł słuchowiska, początkowo krążył wokół gotowej pozycji literackiej i planach nagrania „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa. Szybko przerodził się on jednak w chęć stworzenia oryginalnego scenariusza, który nikomu nie wyda się archaiczny, a jednocześnie zainteresuje i młodszych i starszych odbiorców.

Autor opowieści zaprasza najmłodszych do odbycia wraz z główną bohaterką – 9-letnią Tosią, magicznej podróży. Pewnego dnia w pokoju dziewczynki pojawia się tajemnicza postać, którą okazuje się skrzat Świętego Mikołaja. Urho – takie imię nosi niespodziewany gość – zabiera Tosię w niezwykłą wyprawę w czasie. Pokazuje jej jedną postać z każdego miesiąca, której dziewczynka okazała bezinteresowną pomoc, czy też zrobiła dla niej coś dobrego.

Historia Tosi pozwoli zrozumieć dzieciom, jak ważne są dobroć, współczucie i chęć niesienia pomocy. Pokaże im też, że czasami, by zrobić coś dobrego – nie trzeba wiele! Wystarczy rozglądać się wokół i być otwartym na drugiego człowieka. Najmłodsi poznają nie tylko perspektywę samej bohaterki, ale również i osób, które na swojej drodze spotkała. Słuchowisko pobudzi dziecięcą wyobraźnię, a przy okazji nauczy również wrażliwości i empatii.

Projekt został zrealizowany przez zespół Wejherowskiego Centrum Kultury. Do udziału został zaproszony również tajemniczy gość, którego słuchacze poznają przed samą premierą.

W ramach działań promujących wydarzenie przeprowadzona została sesja fotograficzna, która w zabawny sposób przedstawia bohaterów opowieści. Przed obiektywem Karola Formeli – który wcielił się również w rolę narratora słuchowiska – stanęli członkowie zespołu Wejherowskiego Centrum Kultury, którzy wcielali się w poszczególne postaci.

Nikt z nas nie jest dyplomowanym aktorem, a udział w tej realizacji dla wielu był prawdziwym wyzwaniem. Mamy jednak nadzieję, że efekt będzie satysfakcjonujący i spotka się z uznaniem słuchaczy. Bardzo chcielibyśmy umożliwić rodzinom spędzenie wspólnego czasu w klimacie tej niezwykłej świątecznej opowieści – mówi Monika Płomin – w słuchowisku skrzat Urho, a na co dzień specjalista ds. promocji w Wejherowskim Centrum Kultury.

Premiera słuchowiska odbędzie się 21 grudnia o godz. 10.00 na stronie: www.wck.org.pl. Emitowane będzie również na antenie Radia Norda.

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej i obserwowania mediów społecznościowych Wejherowskiego Centrum Kultury – tam z pewnością pojawi się więcej informacji o samym słuchowisku, jak i o innych, równie ciekawych propozycjach tej instytucji.

Materiały z serwisu można wykorzystywać WYŁĄCZNIE do własnego użytku osobistego, to jest drukować i korzystać w bezpośredniej pracy z dziećmi, w przedszkolu, w domu etc.
Dalsze dystrybuowanie pobranych z serwisu materiałów, w jakiejkolwiek formie, stanowi naruszenie warunków regulaminu i podlega odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Poziom: MALUCHY
2020-12-21, dodane przez: administrator